Volkswagen odmienił świat, konstruując kilka kultowych modeli, m.in. "Garbusa"

ZnajdĹş:

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat, gdyby nie powstał Volkswagen? Koncern ten wyprodukował tyle popularnych swego czasu, a nawet kultowych, marek. Dał pracę milionom ludzi, a uszczęśliwił jeszcze więcej.

Volkswagen "garbus" zaprojektowany ferdynanda

Wspaniałą historię zapoczątkował Volkswagen Typ 1, znany u nas pod nazwą "Garbus". Volkswagen "Garbus" został zaprojektowany przez Ferdynanda Porsche w 1934 roku. Po stworzeniu dziewięciu modeli prototypowych seryjna produkcja przyszłego "Garbusa", który początkowo nazywał się "Porsche typ 60" i KdF-wagen, ruszyła w 1938 roku (wersja wojskowa, cywilna - trzy lata później).

Po wojnie produkcję tego pojazdu wznowiono na potrzeby armii brytyjskiej. W 1945 r. oficjalnie powstała też marka "Volkswagen Werk".

Spalał jedynie viii litrów sto km

"Garbus", gdy się pojawił, był ponad dwa razy tańszy niż montowane wówczas popularne auta. Ponadto spalał jedynie 8 litrów na 100 km. Funkcjonalność i cena były głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż Volkswagen Typu 1.

Powstał volkswagen skonstruował wóz

W 1949 r. powstał Volkswagen skonstruował samochód dostawczy - Volkswagen Transporter T1 (potocznie określany jako "Bulik" i "Bulli"). Stał się on równie popularny jak osobowy "Garbus". Dzięki tym dwóm markom koncern z Wolfsburga stał się jednym z największych producentów aut w Europie i później na świecie.

Polacy mówili "ogórek"

W kolejnych latach wypuszczano równie udane i cieszące się popularnością modele, m.in. Volkswagen Transporter T2. Polacy mówili na niego "Ogórek". Różnił się od stworzonej 18 lat wcześniej pierwszej generacji głównie kształtem szyb. W 1998 r. "Garbusa" zastąpił natomiast Beetle.